Včelí pyl. Dar přírody s mnoha benefity pro zdravíVčelí pyl patří mezi nejoblíbenější včelí produkty. Unikátní čistý a přírodní zdroj živin s vysokým obsahem vitamínů, minerálů, stopových prvků a cenných bílkovin a sacharidů. V řadě zemí je oblíbeným a častým doplňkem stravy sportovců, je doporučován i jako podpůrný prostředek při léčbě řady onemocnění, oslabení organismu nebo snížené imunitě.

 

Pyl je samčí semínko květin, skládající se z pylových zrn. Každé pylové zrno obsahuje skupinu buněk chráněnou stěnou z celulózy. Pyl tvoří malinké částečky, které se nachází na úplném konci tyčinek v samotném srdci květů.

 

Jak včelí pyl vzniká

 

Včelí pyl je z květů sbírán včelami, když přelétají z květu na květ a sbírají sladký nektar. Pylové granulky se přilepují na nožičky včel a jiné části jejich těl, zatímco sbírají nektar uvnitř květů. Včelí pyl tvoří také potravu mladých včel. Za letu pak včely nahromaděný pyl seškrabují a na posledním páru nohou tvoří malé kuličky, "rousky", přičemž na jedné noze je vždy jedna rouska. K vytvoření těchto dvou malých rousek je potřeba opylovat až 80 květů.

 

Včelí pyl je jedna z nejunikátnějších a nejkomplexnějších přírodních potravin. Odhaduje se, že včelí pyl obsahuje téměř všechny enzymy a koenzymy, které potřebuje lidské tělo, tedy mnohem více než většina jiných potravin. Enzymy jsou pro naše tělo důležité nejen pro neustálou obnovu buněk a trávení, ale pro život jako takový. Bez enzymů není život možný. Enzymy také chrání proti předčasnému stárnutí buněk. Spolehlivé výsledky studií potvrzují, že včelí pyl obsahuje veškeré enzymy v dokonalém poměru a rovnováze.

 

Někde se také zaměňuje květový a včelí pyl, ale mezi oběma mohou být i podstatné rozdíly.

Včelí pyl je plný dobrot

 

Včelí pyl nabízí doslova poklad plný důležitých rostlinných živin a širokou škálu vitamínů, minerálů, aminokyselin a již zmiňovaných enzymů. Včelí pyl je tvořen až 25% bílkovinami, přibližně ze 40% uhlohydráty, zdravými tuky a vlákninou. Z tohoto důvodu je včelí pyl tak cenným přírodním doplňkem potravy, protože navíc dodává mnoho antioxidantů, bioflavonoidů a polyfenolů, které nám často chybí pro nedostatečnou konzumaci ovoce a zeleniny.

 

Včelí pyl poskytuje široké spektrum esenciálních živin. Patří sem například vitamín C, B, D, E, K, betakaroten. Včelí pyl je velmi bohatým zdrojem řady důležitých minerálů jako je vápník a fosfor (tyto jsou téměř v dokonalém poměru 1:1), enzymů a koenzymů, mastných kyselin rostlinného původu, sacharidů, proteinů a 22 aminokyselin, včetně osmi esenciálních, které si lidské tělo nemůže samo vyrobit.  Dále obsahuje železo, zinek, hořčík, mangan a další živiny.

 

Včelí pyl působí také jako přírodní antibiotikum, má příznivý vliv na krevní tlak, pomáhá při trávení a metabolismu tuků a zlepšuje efektivnost imunitního a nervového systému, podporuje zažívání a pozitivně působí na fyzickou odolnost a výdrž.

 

Je vhodný jako doplněk stravy - např. i pro sportovce a jinak aktivní osoby, osoby na dietním režimu (kdy mají nedostatek živin z potravy), diabetiky, osoby s poruchou nervového a krevního systému apod. Není vhodný pro osoby citlivé na pyl.

 

Včelí pyl je možné i smíchat s vodou a medem (nebo jen s medem) z důvodu procesu fermentace, což lidskému tělu umožní ještě lépe využít živiny obsažené ve včelím pylu.

 

Važme si zkrátka tohoto produktu, zaslouží si to. A važme si nejen včel, ale i dalších opylovačů zvířecí říše, kterých ubývá.

Související Příspěvek

Jedeme k moři. Ale kam a jak? Jen pár hodin po tom, co děti napadla myšlenka, že bychom letošní dovolenou mohli trávit u moře, jsme téměř všichni seděli u počítače a hledali tu nej...
Hledáte stavební pozemky na Praze-východ? Zde je 1... Koupě stavebního pozemku v Praze-východ je zajímavou příležitostí, ať již chcete stavět nebo investovat do nemovitosti. Před reagováním na nabídky je ...
Liposukce a cena zákroku - platíte nejen za esteti... Liposukce se stala v posledních desetiletích jedním z nejoblíbenějších estetických chirurgických zákroků na světě, také v souvislosti s tím, jak vzrůs...
Jak pečovat o jizvy po modelaci prsou? A jak dlouh... Plastická chirurgie dnes dovede zázraky, ovšem jizvy po modelaci prsou, ty se objeví vždy. Vyhnout se jim alespoň prozatím nedá. Modelace poprsí je vš...