Včelí pyl. Dar přírody s mnoha benefity pro zdravíVčelí pyl patří mezi nejoblíbenější včelí produkty. Unikátní čistý a přírodní zdroj živin s vysokým obsahem vitamínů, minerálů, stopových prvků a cenných bílkovin a sacharidů. V řadě zemí je oblíbeným a častým doplňkem stravy sportovců, je doporučován i jako podpůrný prostředek při léčbě řady onemocnění, oslabení organismu nebo snížené imunitě.

 

Pyl je samčí semínko květin, skládající se z pylových zrn. Každé pylové zrno obsahuje skupinu buněk chráněnou stěnou z celulózy. Pyl tvoří malinké částečky, které se nachází na úplném konci tyčinek v samotném srdci květů.

 

Jak včelí pyl vzniká

 

Včelí pyl je z květů sbírán včelami, když přelétají z květu na květ a sbírají sladký nektar. Pylové granulky se přilepují na nožičky včel a jiné části jejich těl, zatímco sbírají nektar uvnitř květů. Včelí pyl tvoří také potravu mladých včel. Za letu pak včely nahromaděný pyl seškrabují a na posledním páru nohou tvoří malé kuličky, "rousky", přičemž na jedné noze je vždy jedna rouska. K vytvoření těchto dvou malých rousek je potřeba opylovat až 80 květů.

 

Včelí pyl je jedna z nejunikátnějších a nejkomplexnějších přírodních potravin. Odhaduje se, že včelí pyl obsahuje téměř všechny enzymy a koenzymy, které potřebuje lidské tělo, tedy mnohem více než většina jiných potravin. Enzymy jsou pro naše tělo důležité nejen pro neustálou obnovu buněk a trávení, ale pro život jako takový. Bez enzymů není život možný. Enzymy také chrání proti předčasnému stárnutí buněk. Spolehlivé výsledky studií potvrzují, že včelí pyl obsahuje veškeré enzymy v dokonalém poměru a rovnováze.

 

Někde se také zaměňuje květový a včelí pyl, ale mezi oběma mohou být i podstatné rozdíly.

Včelí pyl je plný dobrot

 

Včelí pyl nabízí doslova poklad plný důležitých rostlinných živin a širokou škálu vitamínů, minerálů, aminokyselin a již zmiňovaných enzymů. Včelí pyl je tvořen až 25% bílkovinami, přibližně ze 40% uhlohydráty, zdravými tuky a vlákninou. Z tohoto důvodu je včelí pyl tak cenným přírodním doplňkem potravy, protože navíc dodává mnoho antioxidantů, bioflavonoidů a polyfenolů, které nám často chybí pro nedostatečnou konzumaci ovoce a zeleniny.

 

Včelí pyl poskytuje široké spektrum esenciálních živin. Patří sem například vitamín C, B, D, E, K, betakaroten. Včelí pyl je velmi bohatým zdrojem řady důležitých minerálů jako je vápník a fosfor (tyto jsou téměř v dokonalém poměru 1:1), enzymů a koenzymů, mastných kyselin rostlinného původu, sacharidů, proteinů a 22 aminokyselin, včetně osmi esenciálních, které si lidské tělo nemůže samo vyrobit.  Dále obsahuje železo, zinek, hořčík, mangan a další živiny.

 

Včelí pyl působí také jako přírodní antibiotikum, má příznivý vliv na krevní tlak, pomáhá při trávení a metabolismu tuků a zlepšuje efektivnost imunitního a nervového systému, podporuje zažívání a pozitivně působí na fyzickou odolnost a výdrž.

 

Je vhodný jako doplněk stravy - např. i pro sportovce a jinak aktivní osoby, osoby na dietním režimu (kdy mají nedostatek živin z potravy), diabetiky, osoby s poruchou nervového a krevního systému apod. Není vhodný pro osoby citlivé na pyl.

 

Včelí pyl je možné i smíchat s vodou a medem (nebo jen s medem) z důvodu procesu fermentace, což lidskému tělu umožní ještě lépe využít živiny obsažené ve včelím pylu.

 

Važme si zkrátka tohoto produktu, zaslouží si to. A važme si nejen včel, ale i dalších opylovačů zvířecí říše, kterých ubývá.

Související Příspěvek

Uvidíme letiště? Aneb rozhodujeme o letní dovolené... Naše pětičlenná rodina je zvyklá trávit čas pospolu. Přes týden, pravda, volného času moc nemáme, o to víc se snažíme využít víkendů a prázdnin. Máme ...
Modelace prsou po porodu aneb jak správně pečovat ... Toužíte po obnově vašich prsou do takové podoby, jakou měly před dětmi? Otázku jak zpevnit prsa řeší modelace prsou po porodu. Výsledek takové procedu...
Jak pečovat o jizvy po modelaci prsou? A jak dlouh... Plastická chirurgie dnes dovede zázraky, ovšem jizvy po modelaci prsou, ty se objeví vždy. Vyhnout se jim alespoň prozatím nedá. Modelace poprsí je vš...
Microblading obočí: jak dlouho vydrží, jak o něj p... Microblading obočí je inovativní metoda, která umožňuje dosáhnout přirozeně vypadajících obočí pomocí ruční techniky tetování. Tato metoda získává stá...